شما اینجا هستید

برگزاری همایش بین‌المللی ادیبان حوزه‌ نوروز در تاجیکستان

نوروز در تاجیکستان

سفیر تاجیکستان در تهران از برگزاری اولین همایش بین‌المللی ادیبان حوزه نوروز در تاجیکستان با حضور سایه، شفیعی کدکنی، قزوه و راکعی و محققانی از کشورهای مختلف خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما، نعمت‌الله امام زاده، سفیر تاجیکستان در تهران، در نشست خبری که صبح روز گذشته در محل سفارتخانه تاجیکستان در تهران برگزار شد درباره برگزاری همایش بین‌المللی ادیبان حوزه نوروز توضیحاتی را به خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ها بیان کرد.

وی در آغاز سخن با اشاره به این نکته که ۱۸ فوریه سال ۲۰۱۰ در شصت و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با پیشنهاد جمهوری تاجیکستان، ایران، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، و ترکمنستان قطعنامه‌ روز جهانی نوروز به تصویب رسید و ۲۱ مارس به عنوان روز بین‌المللی نوروز جایگاه اصلی خود را پیدا کردگفت: ‌”طی سالهای اخیر تاجیکستان میزبانی چندین جشن جهانی نوروز را با حضور سران کشورها و مقامهای بلند پایه‌ی کشورهای حوزه نوروز به عهده داشته و امسال قرار است برای نخستین بار همایش بین‌المللی ادیبان نوروز برپا شود”.

امامزاده با بیان این که همایش بین‌المللی ادیبان نوروز با حمایت و پشتیبانی حکومت تاجیکستان برگزار می‌شود افزود: “رئیس جمهور تاجیکستان حمایت ویژه‌ای از برگزاری این همایش کرده و از ۲۲ کشور جهان از جمله ایران ، افغانستان، هندوستان، پاکستان، آمریکا، کانادا و فرانسه و کشورهای دیگر ۶۰ نفر از ادیبان و اهل هنر و قلم دعوت شدند.”

به گفته سفیر تاجیکستان “درمیان میهمانان افرادی نظیر هوشنگ ابتهاج، ( سایه) محمدرضا شفیعی کدکنی، علیرضا قزوه (مدیر مرکز آخرین ادبی حوزه‌ی هنری) فاطمه راکعی (رئیس انجمن شاعران ایران) پروفسور افتخارحسین عارف

( رئیس موسسه فرهنگی اکو و سایر ادیبان وهنرمندان حضور خواهند داشت”. سفیر تاجیکستان درایران با بیان اینکه روز ۱۹ مارس ۲۰۱۶ همایش بین‌المللی با عنوان نوروز در ادب و هنر جهان و ۲۰ مارس همایش بین‌المللی ادیبان حوزه نوروز با حضور رئیس جمهور تاجیکستان در کاخ نوروز شهر دوشنبه برگزار می‌شود گفت: “طبق برنامه سفر هنری میهمانان به شهرها و نواحی تاجیکستان، ملاقات و محفل‌های گوناگون شعر برای این روزها درنظر گرفته شده است و میهمانان از آرامگاه ابوعبدالله رودکی بنیانگذار فارسی و موزه مومن قناعت دیدن خواهند کرد”.

امامزاده گفت: “در حاشیه این همایش نمایشگاه کتابهای تاجیکی آثار نقاشان تاجیک و نمایش فیلم را خواهیم داشت. علاوه بر این انجمن نویسندگان تاجیکستان ستادی را برای برگزاری این نمایش تاسیس کردند که آدرس سایت آن www.nevisandegan.tj است”.

به مناسبت نوروز در تاجیکستان از ۱۹ فوریه محافل شیر و شکر با حضور شاعران معروف تاجیک آغاز شده و تا ۱۹ مارس ادامه دارد .

سفیر تاجیکستان در پایان سخنانش با اشاره به برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی شعرفارسی که سال ۱۹۶۷ در شهر دوشنبه برگزار شده بود و در آن بزرگان ادب فارسی از جمله نادر نادرپور، پرویز خانلری، لطفعلی صورتگر و جمع دیگری از نویسندگان حضور داشتند، گفت: “امید است برگزاری این همایش نیز در امر تحکیم پیوندهای فرهنگی کشورهای حوزه نوروز نقش مثبتی ایفا کند”.

به نقل از روزنامه اطلاعات