LOADING...
موسسه میراث مشترک مطالعات پایه سرزمین
نوروز 1395
موسسه میراث مشترک مطالعات پایه سرزمین
موسسه میراث مشترک مطالعات پایه سرزمین

موسسه میراث مشترک مطالعات پایه سرزمین

موسسه میراث مشترک مطالعات پایه سرزمین  که بوسیله 9 نفر از معماران و هنرمندان ایرانی در خرداد 91 در تهران آغاز به کار کرد. دارای اهدافی چون تبادل دانش فنی و تخصصی در زمینه مسائل مرتبط معماری و شهرسازی، آشنایی و معرفی حوزه تمدن ایرانی، شناخت تعاملات و اشتراکات فرهنگی ایران و سایر حوزه های تمدنی و نهایتا تهیه بانک اطلاعات در این زمینه می باشد. این موسسه پژوهشی طی دو سال گذشته، برنامه های معرفی و سخنرانی در زمینه حوزه تمدن ایران و اقوام ایرانی که در خارج از مرزهای کنونی بسر می برند را با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران، برگزار کرده است. بخشی از این پژوهش ها به روابط تاریخی و فرهنگی با سایر حوزه های تمدن مشرق زمین، مثل هند نیز معطوف است. می دانید که به عنوان نمونه، سابقه اشتراکات فرهنگی ایران و هند، به پیش از سه هزار سال قبل و مهاجرت آریایی ها بر می گردد. روابط ایران و شبه قاره هند، قبل از اسلام بر اساس نژاد مشترک، زبان و آداب و رسوم مشترک بوده و بعد از آن در دوره های مختلف، مهاجرت مستمر ایرانیان به این شبه قاره به ویژه در دوره گورکانیان موجب خلق آثار عدیده در زمینه هنر و معماری و نشات گرفته از تمدن ایرانی گردیده است.

صفحه‌ها

برگزاری همایش بین‌المللی ادیبان حوزه‌ نوروز در تاجیکستان

نوروز در تاجیکستان

سفیر تاجیکستان در تهران از برگزاری اولین همایش بین‌المللی ادیبان حوزه نوروز در تاجیکستان با حضور سایه، شفیعی کدکنی، قزوه و راکعی و محققانی از کشورهای مختلف خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما، نعمت‌الله امام زاده، سفیر تاجیکستان در تهران، در نشست خبری که صبح روز گذشته در محل سفارتخانه تاجیکستان در تهران برگزار شد درباره برگزاری همایش بین‌المللی ادیبان حوزه نوروز توضیحاتی را به خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ها بیان کرد.

اخبار

صحرایی با هفت هزار سال قدمت در ایران

صحرایی با هفت هزار سال قدمت در ایران

ترکمن های ایران در شرق دریای خزر، منطقه ترکمن صحرا و اطراف رودخانه های اترک و گرگان رود سکونت دارند از شهرهای مهم ترکمن های استان گلستان می توان به گنبد کاووس، بندر ترکمن، کلاله، آق قلا، گمیشان، مراوه تپه، سیمین شهر و اینچه برون اشاره کرد.

مقالات
میراث

خواجه یا حاجی حسین شیرازی

خواجه یا حاجی حسین شیرازی

799 ه . ق (775 ه . ش)
نام اثر: مسجد خواجه احمد یساوی در ترکستان
شهر ترکستان (به دلیل) مجموعه بناهای آن که در سال 1397 میلادی برای یکی از روحانیون قرن دوازدهم به نام خواجه احمد یساوی ساخته شده شهرت دارد و به طرز قابل توجهی حفظ شده است.
این مجموعه از یک مسجد، مقبره، خانقاه و یک کتابخانه تشکیل شده است.

مقالات
میراث

پل مالان

پل مالان

پل مالان یکی از بناهای تاریخی هرات و از پل های زیبا و تاریخی افغانستان است که بر روی رودخانه هریرود در منطقه مالان ساخته شده است.
در گذشته های دور،کاروان های که از هرات به مقصد سیستان، قندهار و هند سفر می کردند، از این پل عبور می کردند.
پل مالان،در شکوفایی اقتصاد و درآمد مردم هرات نقش مهمی داشته و از همین رو در طول تاریخ،بارها بازسازی شده است.

مقالات
میراث